چگونه دین و زندگی را ۱۰۰ % بزنیم؟ ( از زبان رتبه ۲۰ کنکور سراسری )

چگونه دین و زندگی را ۱۰۰ % بزنیم؟ ( از زبان رتبه ۲۰ کنکور سراسری )

 

امین که رتبه ی ۲۰ کنکور سراسری و رتبه ۱۵ منطقه ۱، هم شده است می گوید: صد در صد زدن دین و زندگی یا هر درس دیگری چیز عجیب و غریبی نیست. کار آسانی نیست اما خیلی هم دور از ذهن نیست. برای این که کسی درسی را در کنکور صد در صد بزند باید یک سری عوامل دست به دست هم بدهند.

 

۱ ‏_ تکرار، تکرار، تکرار: اگر از کسا نی که در درس دین و زندگی نتیجه ی عالی گرفته اند رمز موفقیت شان را سؤال کنی قطعا و حتما اولین جواب آنها همین عاملی است که از آن ها یاد کردم. خیلی از تست های دین و زندگی به شکلی مطرح می شوند که دانش آموز بایستی خط به خط  و کلمه به کلمه ی کتاب را از حفظ  باشد که این امر جز با تکرار زیاد میسر نمی شود. شاید بپرسید خودت که دین و زندگی را۱۰۰ ‏ زدی چند بار کتاب ها را خواندی؟ راستش را بخواهید هیچ کدام از ۳ ‏کتاب دین و زندگی را کمتر از ۱۰ ‏ بارنخوانده ام. آن هم نه ۱۰ ‏ بار سطحی خواندن. هر دفعه که درسی را دوباره می خواندم سعی می کردم عمقی تر ومفهومی تر از بار قبل بخوانم تا نکات پنهانی که در درس ها وجود دارد کم کم برایم روشن شود. پس مضایقه نکنید و هر چقدرکه می توانید بخوانید.

 

۲ ‏_ داشتن یک تصویر کلی از هر کتاب، درس و پاراگراف قبل از مطالعه ی عمقی: وقتی بدانید که چه می خواهید یاد بگیرید ذهن شما آمادگی بسیار بیشتری برای جذب مطالب دارد پس همین الآن کتاب های دوم، سوم و پیش را جلوی تان بازکنید و ببینید در هرکدام از آ ن ها مقصد و جهت گیری کلی کتاب چیست. در مورد درس ها و پاراگراف ها هم قبل از شروع مطالعه با تندخوا نی، اصل مطلب هر درس یا پاراگراف را بگیرید و بعد شروع به مطالعه ی عمیق کنید. این به شما کمک می کند که مطالب را به صورت سازمان یافته یاد بگیرید و در هنگام یاد آ وری خیلی سریع سراغ همان بخشی بروید که لازمش دار ید.

 

۳ ‏_ فهم ارتباط بین تیترها و آیات، احادیث، ابیات و متونی که بعد ازآن ها می آید: درکتاب های دین و زندگی بسیار پیش می آید که بین تیتر و آیه، حدیث یا بیتی که مربوط ‏به آن است ۲ ‏ یا چند صفحه فاصله می افتد و این فاصله جاییست که طراحان کنکور را مثل آهنربا به خود جذب می کند تا کنکوری هایی را که فقط خط به خط مطالب را می خوانده اند و پیش می رفته اند ازداوطلبانی که با رسیدن به هر تیتر حواس شان را جمع کرده بودند که آیات، احادیث و هرچه که به نوعی با آن ارتباط دارد را به شکل منسجم مطالعه کنند، جدا سازند. پس حسابی حواس تان به ارتباط ‏بین تیتر و مطالب بعدش باشد!

 

‏۴_ یادگیری تکنیک های خاص تست زنی برای بعضی مطالب خاص: هرچه به عوامل پایانی نزدیک می شویم روی سخن من به سمت دانش آموزانی تغییر می کند که از دین و زندگی در کنکور ۹۳ را بالای ۹۰ ‏می خواهند.

 

بعضی موضوعات در درس دین و زندگی به شکلی است که طراحان محترم خیلی می توانند روی آن ها مانور بدهند. از جمله ی این مباحث، بحث قضا و قدر در دین و زندگی پیش دانشگاهی است.

 

۵_ ‏اندیشه و تحقیق ها فراموش نشود! مخصوص صد در صدی ها: این یکی آ خر، مثل همان فوت کوزه گری می ماند. البته فقط دوستانی این بخش را جدی بگیرند که از دین و زندگی هیچ چیز به جز۱۰۰ ‏ در کارنامه ی کنکورشان نمی خواهند.

 

اندیشه وتحقیق ها و یا هرفعالیتی که درکتاب آمده است و جزو حذفیات کنکور نیست را با دقت مطالعه کنید. تمام آیاتی که از شما خواسته شده را پیدا کنید و در همان صفحه در کتاب خود یادداشت کنید. واقعأ حیف است که سؤال آسانی که از اندیشه و تحقیق خواهد آمد را به خاطر یک تنبلی کوچک از دست بدهید.

 


راه های ارتباطی با مشاورین ارشد رتبه پرور موسسه حرف آخر:

تلفن : ۰۲۱۶۶۰۲۸۱۲۶  – ۰۹۹۰۳۳۵۷۰۲۰

ساعات تماس با مشاورین حرف آخر:  به صورت شبانه روزی (حتی روز های تعطیل)

سایت مرکزی موسسه حرف آخر: www.harfeakher.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *