کتاب‌های کمک درسی،بایدها و نبایدها

کتاب‌های کمک درسی،بایدها و نبایدها

کتاب‌های کمک درسی ابزارهایی بسیار مناسب و البته ضروری برای موفقیت شما در آزمون سراسری می‌باشند. اما به یادداشته باشید استفاده نادرست و خریداری بی‌رویه آن‌ها موجب اتلاف وقت، هدررفت مالی و از همه مهم‌تر ایجاد استرس خواهد شد. برای موفقیت در کنکور باید نکاتی را در استفاده از کتاب‌ها در نظر بگیرید که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

۱ یک نکته بسیار مهم: صرفا خرید کتاب‌های کمک درسی هیچ تاثیری در روند موفقیت شما نخواهد داشت. کتاب‌ها را بر اساس نیاز و با مشورت برنامه‌ریز خود تهیه نمایید. به هیچ عنوان کتابی را که فرصت مطالعه آن را ندارید، تهیه نکنید. جمع‌آوری کتاب‌های مختلف، علاوه بر هزینه زیادی که به خانواده شما تحمیل می‌کند، استرس فراوانی را نیز در شما به وجود می‌آورد. وقتی حجم انبوهی از کتاب‌های کمک درسی که مطالعه نکرده‌اید، در کتابخانه شما وجود دارد، احساس نگرانی در شما تولید می‌شود و هر چه به کنکور نزدیک‌تر می‌شوید، با کاهش زمان باقیمانده، نگرانی شما نیز بیشتر خواهد شد. به یاد داشته باشید مطالعه عمیق و تکرار یک کتاب بهتر از یکبار مطالعه چندین کتاب دیگر است.

۲ –  اولین و مهم‌ترین کتابی که باید به مطالعه آن بپردازید، کتاب درسی است. حتی اگر کتاب درسی به خوبی تدوین و نگارش نشده باشد، باز هم مبنای طرح سوالات کنکور می‌باشند. حتما همه کتاب‌های درسی را به دقت مطالعه نمایید و مثال‌ها و تمرینات آن‌ها را با حوصله حل نمایید. می‌توانید تمام نکات یک مبحث را از کتاب‌های کمک درسی استخراج نمایید و حول مطالب کتاب طبقه‌بندی کنید.

۳ از جزوات دبیران خود به درستی بهره ببرید. جزوات دبیران اگر به خوبی طراحی شده باشد، معمولا به اندازه یک کتاب درسی می‌توانند شما را در رسیدن به موفقیت یاری نماید.

۴ هرگز با خوب بودن یک عنوان کتابِ یک ناشر، گمان نکنید سایر کتاب‌های آن انتشارات نیز مطلوب می‌باشند. تقریبا می‌توان ادعا کرد هیچ انتشاراتی در تمام دروس، مجموعه‌ای یکسان و با کیفیت قابل قبول تولید نمی‌کند. همچنین به جلد کتاب! تبلیغات تلویزیونی و . . . توجه نکنید. باز هم تاکید می‌کنیم حتما برای خرید کتاب با برنامه‌ریز خود مشورت نمایید.

۵ هنگام خرید کتاب کمک درسی به سال چاپ آن توجه نمایید. در صورت وجود تغییرات در کتاب درسی، باید از چاپ‌هایی استفاده کنید که تغییرات را اعمال کرداند.

انواع کتاب‌های کمک درسی:

۱ کتاب‌های آموزشی: مباحث و نکات را با مثال‌های متنوع بیان می‌کنند. معمولا تمرینات زیادی ندارند. وقتی معلم ندارید یا به کلاس نمی‌روید، این کتاب‌ها می‌توانند تا حدی مشکلات شما را حل نمایند.

۲ کتاب‌های مبحثی: این کتاب‌ها، یک مبحث خاص را به‌طور همه‌جانبه بررسی می‌کنند. اگر در یک مبحث خاص مشکل دارید، استفاده از این کتاب‌ها می‌تواند به شما کمک کند.

۳ کتاب‌های تست موضوعی: تست‌ها در این کتب به صورت موضوعی دسته‌بندی شده‌اند. برای یادگیری موضوعی مطالب، این کتاب‌ها بسیار راهگشا می‌باشند. این‌ کتاب‌ها در دوران یادگیری بسیار مفید هستند، اما در هفته‌های پایانی باید به سراغ تست‌های جامع بروید.

۴ کتاب‌های تست جمع بندی: این کتاب‌ها برای ماه‌های پایانی قبل از کنکور مناسب می‌باشند. در ماه آخر، حل کردن تست‌های موضوعی اشتباه می‌باشند. شما در جلسه کنکور باید تمامی موضوعات تمامی کتب را در مدت زمان ۴ ساعت و ۱۰ دقیقه پاسخ دهید. پس باید کلیه مباحث را در کنار یکدیگر مطالعه نمایید تا بتوانید به تسلط مورد نیاز برای جلسه کنکور دست یابید.

 

 

راه های ارتباطی با مشاورین ارشد رتبه پرور موسسه حرف آخر:

تلفن : ۰۲۱۶۶۰۲۸۱۲۶  – ۰۹۹۰۳۳۵۷۰۲۰

ساعات تماس با مشاورین حرف آخر:  به صورت شبانه روزی (حتی روز های تعطیل)

سايت مركزي موسسه حرف آخر: www.harfeakher.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *