کیفیت یا کمیت

با توجه به مفهومی شدن سؤالات در چند سال اخیر ، دیگر نمی توان با مطالعه سطحی و روخوانی مطالب به نتیجه دلخواه رسید . بلکه باید آنقدر مطالب را عمقی و دقیق مطالعه نماییم تا روز کنکور در پاسخگویی به سؤالات دچارمشکل نشویم و در هر درسی درصد مطلوب را کسب نماییم . پس لازم است کیفیت بالایی در مطالعه دروس داشته باشیم . اما چگونه کیفیت مطالعه خود را بهبود ببخشیم و میزان مطالعه مفید خود را افزایش دهیم .

کیفیت در اولویت است

دو داوطلب را در نظر بگیرید یکی در روز هشت ساعت مطالعه می کند اما فقط دو ساعت آن مفید است . دیگری در روز فقط دو ساعت مطالعه میکند و بسیار مفید هم می باشد . حالا هر دو میخواهند بازده مطالعاتی و میزان مطالب یادگیری شده روزانه خود را بالا ببرند داوطلب اولی اگر کیفیت مطالعه خود را بهبود ببخشد کافی است . ( برای بهبود کیفیت مطالعه هم می توانید ابتدا وسایلی را که سبب حواس پرتی شما می شوند را از محیطی که در آن مطالعه می کنید دور کنید مباحث را با صدای بلند برای خودتان توضیح دهید به هیچ وجه هم به حاشیه نروید و … .) اما داوطلب دوم باید در ابتدا سعی کند میزان مطالعه خود را افزایش دهد یعنی کمیت را بالا ببرد سپس به دنبال آن کیفیت مطالعاتی خود را افزایش دهد . پس در درجه ی اول میزان مطالعه خود را در روز افزایش دهید تا میزان مطالعه بالا در روز  برای شما عادی شود و سخت و دشوار نباشد سپس به دنبال آن می توانید کیفیت خود را بالا ببرید.

چاره کار چیست ؟

برای اینکه هم کیفیت لازم را در مطالعه داشته باشیم و هم ساعت مطالعه قابل قبولی داشته باشیم حتما باید از مطالعه لذت ببریم اما چطور می شود که هم کمیت و هم کیفیت لازم را داشته باشیم ؟

در ابتدا تمام شرایط را برای مطالعه خوب رعایت کنیم مثل اتاق مناسب برای مطالعه ، تغذیه مناسب و … سپس حتما سراغ منبع مناسب برای مطالعه برویم که در مجموعه حرف آخر شما عزیزان تمام مطالب را دسته بندی شده در اختیار دارید یعنی وقتی شما سراغ شیمی می روید می دانید که باید چند ساعت برای استوکیومتری وقت بزارید یا ما بقی مباحث که این کار را برای شما خیلی راحت می کند و تایم مطالعاتیتون را به خوبی مدیریت می کنید و می توانید به خوبی کمیت را رعایت کنید برای مثال یکی از دانش آموزان رتبه برتر تعریف می کرد می گفت : برای اولین بار که پکیج ریاضیات رو تهیه کرده بود مبحث مثلثات که حدودا ۱۲ ساعت می باشد رو در یک روز خونده چون واقعا تدریس استاد منتظری بسیار جذاب و لذت بخش بوده است پس شما عزیزان خود به خود به تایم مطالعاتی قابل قبولی می رسید و همچنین در این مجموعه تمام مباحث به خوبی و الگو وار تدریس شده که شما عزیزان می توانید به کیفیت لازم هم در این زمینه مطمعنا می رسید.

منبع : موسسه حرف آخر مرجع ارائه محصولات کنکوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *