یادداشت برداری

یادداشت برداری

به پیشنهادهای زیر فکر کنید و سیستم  یادداشت برداری خود را بهبود بخشید :

 1. یادداشت ها را در دفتری بزرگ نگهداری کنید. تنها حُسن دفترچه های کوچک در آسانی حمل آنهاست ولی برای هدف اصلی شما مناسب نیستند. دفتر بزرگ به شما امکان می دهد حاشیه گذاری مناسبی را رعایت کنید .
 2. ذهن خود را نسبت به مطالبی که با آن مخالفید باز بگذارید . اجازه ندهید بحث کردن در یادداشت برداری شما مداخله کند .
 3. اگر پرسشی مربوط به موضوع درس برایتان طرح شده ، آن را بپرسید .
 4. از روش استاندارد یادداشت برداری شامل نقطه گذاریها ، اختصارات ، حاشیه ها و غیره استفاده کنید و آن را در خود بپرورانید .
 5. فعالانه به درس گوش دهید ، اگر ممکن است قبل از نوشتن فکر کنید ولی مراقب باشید از یادداشت برداری عقب نمانید .
 6. سعی نکنید از تمام مطالب استاد یادداشت بردارید . این کار در وهله اول غیر ممکن و در وهله دوم غیر ضروری است زیرا تمام مطالب از اهمیت یکسانی برخوردار نیستند . بیشتر وقت خود را صرف گوش دادن و یادداشت برداری از نکات مهم و اصلی کنید.اگر شما با حداکثر سرعت تان یادداشت بردارید،شنونده خوبی نخواهید بود. گر چه گاهی نوشتن از اندیشیدن مهم تر است .
 7. در پی سر نخ های نکات مهم باشید ، یعنی تکرار نکات تاکیدی ، تغییر در آهنگ صدا ، فهرست کردن نکات مهم و غیره .
 8. بسیاری از اساتید می کوشند در خلال تدریس چند نکته اصلی و چندین نکته کم اهمیت تر ارائه دهند . و بقیه سخنرانی را به مطالب توضیحی و مثالها اختصاص دهند . سعی کنید نکات اصلی را یادداشت کنید و خود را در دام نکات کم اهمیت تر که ارتباطی اندک با یکدیگر دارند ، اسیر نکنید . اگر خوب گوش کنید به ارتباط میان آنها پی خواهید برد . در مورد مطالب که استاد آنها را با اهمیت تر تلقی می کند ، دقت نظر به خرج دهید .
 9. یادداشتهای اصلی خود را به صورت روشن و خوانا بنویسید تا برای خودتان قابل خواندن باشد ولی هر کجا که توانستید از علایم اختصاری ابداعی خودتان استفاده کنید . این کار مستلزم دوباره نویسی یادداشتهایتان است تا در زمان بهتری بتوانید آن را بخوانید و بدان بیندیشید . همچنین پاکیزگی از جهاتی حُسن است ولی الزاماً یادگیری شما را افزایش نمی دهد .
 10. بدون ملاحظه هر آنچه را روی تخته سیاه می بینید ، در دفترتان بنویسید . آیا تاکنون فکر کرده ایدکه نوشته های ناخوانای روی تخته ممکن است سر نخ یک سؤال امتحانی باشد ؟ شاید شما نتوانید تمام نوشته های روی تخته را با یادداشتهایتان از گفته های سخنرانی تلفیق و یکدست سازید . ولی اگر آنها را جداگانه بنویسید چه بسا در آینده سرنخ مناسبی باشد. اگر هم چنین نشود ، اشکالی ندارد . شما چیزی را از دست نداده اید . در هر صورت شما در کلاس بودید .
 11. در کلاس در ردیفهای جلوتر بنشینید ، زیرا آنجا حواستان کمتر پرت می شود و شنیدن ، دیدن و توجه به مطالب مهم ساده تر می باشد .
 12. نکات و پیشنهادهای پیش گفته شده را با دقت عمل کنید. شما چهار بار سریعتر از سخنان یک سخنران می توانید فکر کنید.

برای گوش دادن مؤثر باید نیرو صرف کنید؛ برای جبران سرعت ارائه مطالب ، شما باید به طور فعال تصمیم به گوش دادن بگیرید. یادداشت برداری یک شیوه تقویت گوش دادن است و استفاده از رویکردی نظامدار در یادداشت کردن و مرور مطالب ، توانایی فهم و یادآوری محتوای سخنرانی ها را به طور غیر قابل محاسبه ای افزایش خواهد داد. قبل از کلاس  از نظر ذهنی خود را آماده شنیدن کنید . در حالی که منتظر شروع جلسه بعدی درس هستید ، خود را در مورد جلسه قبل ارزیابی کنید. جهت حفظ آمادگی ذهنی خود درباره نکات اصلی درس و اصطلاحات فنی و غیره از تکالیف خواندنی مناسب و مختصر استفاده کنید. هر کاری که برای بهبود هوشیاری جسمانی و روانی خود می توانید انجام دهید. خستگی، گرسنگی ، زمان روز ، محل نشستن ، همگی می توانند روی انگیزه شما تأثیر داشته باشند. دفترچه‌های یادداشتی را انتخاب بکنید (بخرید) که به یادداشت برداری نظامدار شما کمک کنند ؛ برای هر سال تحصیلی یک دفترچه مستقل و دارای صفحات کامل پیشنهاد می شود. آماده شنیدن باشید . در طی کلاس ، شنیدن خود را معطوف به ساختار و اطلاعات استاد کنید . در مقابل حواس پرتی ، واکنش های عاطفی یا خستگی ، مقاومت کنید .  در استفاده از شکل ، علایم اختصاری و غیره ثبات قدم داشته باشید. برای فهم نکات مهم درس به علایم کلامی ، بدنی و دیداری استاد توجه کنید . به نکات مهم و کلیدهای راهنما برچسب بزنید ؛ نکات اصلی ، مثالها . هر گاه ممکن باشد محتوای درس را به زبان خود برگردانید . اما اگر نتوانستید ، اجازه ندهید که نگرانیتان موجب عدم توجه شما گردد .

اگر احساس کردید که نمی توانید به قدر کافی یادداشت برداری نمائید . صفحه خود را به ۵ قسمت تقسیم کنید و سعی کنید که هر قسمت را در ۱۰ دقیقه پر نمائید . (یا اینکه روش خود را عوض کنید) . اگر مسئله ای را نفهمیدید ، در آن باره سؤال کنید . بجای بستن سریع دفترچه یادداشت و آماده رفتن شدن ، به دقت به اطلاعات ذکر شده در پایان کلاس گوش دهید : جملات خلاصه ممکن است ارزش  ویژه ای در مشخص کردن نکات اصلی داشته باشند ، آنها ممکن است سؤالات امتحان ترم و غیره باشند. بعد از کلاس ، هر سؤال را که بدنبال درس برایتان مطرح شده از طریق پرسیدن از استاد یا همکلاسی ها، روشن کنید . نکات از قلم افتاده یا اصطلاحات بد فهمیده شده را با استفاده از کتاب یا سایر منابع کامل کنید . یادداشتهای خود را ویرایش کنید ، نکات اصلی را برچسب بدهید ، کلیدهای یادآوری و سؤالاتی جهت پاسخ دادن را اضافه کنید . نکات کلیدی را با رنگهای مختلف مشخص کنید . عقاید و تعمقات خود را بنویسید و آنها را از سخنان استاد متمایز سازید ( با سخنان استاد قاطی نکنید) . بطور دوره ای یادداشتهای خود را مرور کنید. به کلیدهای یادآوری خود دقت کنید و ببینیدکه قبل از خواندن مجدد یادداشتها چقدر از آنها را می توانید یادآوری کنید . سؤالهای تستی طرح کرده و به آنها پاسخ دهید .

یادداشتهای کلاس را در این قسمت بنویسید. یادداشت های خود را در این قسمت ویرایش و خلاصه کنید. افکار ، عقاید و سؤالات مناسب با درس را در این قسمت بنویسید . خلاصه یادداشتهای خود راویرایش و در این قسمت خلاصه کنید .

ویرایش یادداشت های درسی

دلایل خوبی برای سازماندهی و بازنگری هر چه سریعتر یادداشتهایتان پس از درس وجود دارد :تا زمانی که موضوع درس هنوز در ذهن شما تازه و آماده است ، می توانید از مثالها و حقایقی که در حافظه شما از درس به جای مانده و فرصت نوشتن آنها را در حین کلاس نداشته اید ، برای تکمیل یادداشتهایتان استفاده کنید .علاوه بر این شما می توانید قسمتهایی از درس را که برایتان مبهم باقی مانده است بازیابی کرده و از استاد، یک همکلاسی ، از متن کتاب درسی و یا از طریق سایر منابع برای کسب اطلاع بیشتر،برای رفع ابهام کمک بگیرید.مرور بلافاصله مطالب ، نتیجه بهتری نسبت به مرور پس از مدت طولانی تر به بار خواهد آورد . اگر دانش آموزی در مدت ۲۴ ساعت و یا قبل از جلسه درسی بعد، مطالب را مرور کند از میزان محفوظات او کاسته و بر میزان فراگیری او بیشتر از مرور مطالب افزوده می شود . روش حاشیه نویسی در کنار یادداشت هایتان ، بر دوباره نویسی ارجحیت دارد .

پیشنهاد های زیر می تواند در زمینه حاشیه نویسی در کنار یادداشتهایتان مفید باشد :

الف) از کلید واژگان و خلاصه استفاده کنید .

ب) از درج ستاره (*) و علایم راهنما برای نشان دادن مطالب مهم بهره بگیرید .

ج) از حاشیه های دفترتان یا از صفحات خالی برای هماهنگ کردن یادداشتها با متن کتاب درسی استفاده کنید . برای تطبیق یادداشتها با متن کتاب درسی ، شماره صفحه متن مربوط در کتاب را در کنار یادداشتهایتان بنویسید .

د) زیر جملات کلیدی و مفاهیم مهم خط  بکشید .

ه) یک طرف حاشیه یادداشتهایتان را برای نوشتن واژه های کلیدی مانند اسامی مهم ، فرمولها ، تاریخ ها و مفاهیم اختصاص دهید. این کار شما را وادار به پیش بینی پرسش های عینی می کند وحقایقی به دست می دهد که شما برای تهیه مقاله بدان نیاز دارید.

و) از طرف دیگر می توانید از حاشیه یادداشتهایتان برای نوشتن خلاصه های کوتاه از عناوین موجود در آن صفحه ، مرتبط کردن محتویات هر صفحه با کل درس جلسه فعلی یا جلسه قبل بهره بگیرید . تهیه چنین یادداشتهایی نه تنها در یادگیری مطالب به شما کمک می کند ، بلکه شما را برای نوعی از تفکر مورد نیاز در امتحانات تشریحی و نیز امتحانات موسوم به “عینی” آماده می سازد .

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *